کد یادداشت : 3865
/ 11:07:20

حمایت آمریکا از بشار اسد!

چرا وچگونه؟!

حمایت آمریکا از بشار اسد!

در هفته‌های اخیر سوریه تحولات جدید و مهمی را پشت سر گذاشت؛ موضوع پیشنهاد و تصویب قانون اساسی سوریه مورد استقبال قرار گرفته است. تلاش کشورهایی چون ایران، روسیه و ترکیه جهت حل مسائل سوریه از طریق مذاکرات سیاسی همچون دستاوردهای نشست آستانه از به بار نشستن آن حکایت دارد. اما جالب‌تر حمایت اروپا و آمریکا و استقبال آنان از تصویب قانون اساسی سوریه است.

طبیعی است که با شکست گروه‌های تروریستی و ناکام ماندن اقدامات حمایتی آمریکا در تحولات میدانی و نظامی سوریه، تغییر بازی در فضای سیاسی مورد استقبال غرب و آمریکا قرار گیرد، از طرف دیگر غربی‌ها همچون آلمان و فرانسه نگران بازگشت تروریست‌های داعشی به کشورشان هستند. آمریکایی که تا دیروز صحبت از رفتن بشار اسد می‌کرد، حال خود را مدافع حکومت سوریه می‌داند! سفر چند روز قبل عمر البشیر، رئیس‌جمهوری سودان به دمشق و دیدارش با بشار اسد برای نخستین‌بار پس از آغاز جنگ در سوریه از سال 2011، پیام صریحی را برای کشورهای عربی منطقه و غرب به دنبال داشت.

این نخستین‌بار پس از هفت سال جنگ در سوریه است که رئیس جمهوری از کشورهای عربی از بشار اسد دیدن می‌کند؛ تحول قابل‌ توجه دیگر در پرونده سوریه اظهارات چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در هجدهمین نشست بین‌المللی دوحه بود که اعلام کرد اگر اسد در یک انتخابات دموکراتیک پیروز شود، با وی تعامل می‌کنیم. این یعنی کسانی که در این جنگ دخیل بودند، از مواضع خود کوتاه آمده‌اند و سوریه پیروز این میدان بوده است. اما رفتار دوگانه آمریکا که حمایت از مذاکرات سیاسی و تصویب قانون اساسی در شرایط فعلی سوریه است، همچنان ادامه دارد. حمایت و تحریک کردهای شمال سوریه و نزدیکی مرز ترکیه توسط آمریکا، حکایت از ماجراجویی‌های این شیطان شکست‌خورده دارد که همواره مانع ایجاد صلح و امنیت مردم سوریه است. حمایت آمریکا جهت استفاده از وضعیت بحرانی در این کشور خصوصاً نوار شمالی سوریه است. 

بی‌تردید طرح تدوین قانون اساسی سوریه که محل مذاکرات اخیر در نشست ژنو بوده، ابتدا باید با موافقت دولت سوریه به‌عنوان دولت قانونی این کشور و با رایزنی میان جامعه مدنی سوریه انجام گیرد که کاری زمان‌بر، نیازمند کارشناسی و دور از شتاب‌زدگی است. در عین حال نوع گفتمانی که کشورهای غربی و آمریکا درباره موضوع تدوین قانون اساسی سوریه در پیش گرفته‌اند، نشان می‌دهد این کشورها به هیچ عنوان خواهان واقعی تدوین قانون مذکور نیستند، بلکه با توجه به آرام شدن اوضاع در سوریه، قصد دارند از آن به‌عنوان یک ابزار برای بحران‌سازی و فشار بر دولت سوریه استفاده کنند.

اشتراک گذاری