کد یادداشت : 2466
/ 09:12:11

سپهرغرب از استاندار جدید خواستار شد

توجه ویژه به نخبگان و ارتباط نزدیک با مردم

توجه ویژه به نخبگان و ارتباط نزدیک با مردم

استان همدان سکاندار جدید خود را شناخت و سید سعید شاهرخی از سوی وزارت کشور به عنوان مدیر ارشد اجرائی استان حکم خود را دریافت کرد او تاکنون در سمت‌های معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری همدان، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قزوین، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان، سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری لرستان، فرماندار نهاوند، فرماندار اسدآباد، شهردار ملایر، شهردار تویسرکان، شهردار قروه همدان را خدمت کرده است.

سید سعید شاهرخی اینک قرار است پرچمدار پیشرفت و آبادانی استان همدان باشد از این رو استاندار را پرچمدار می نامیم که بقیه مدیران و سطوح مختلف بدنه اجرایی در جهت‌گیری‌ها، حرکت‌ها و سکون‌ها، کند و تندشدن‌ها چشمشان به این جایگاه است در واقع چشم‌انداز، اندیشه‌ها و حتی ویژگی‌های اخلاقی متولی این مسئولیت بر نوع خدمت‌رسانی مدیران تاثیرگذار است همانطور که در طی سال‌ها شاهد بوده‌ایم که استانداری کاملا هدفمند برخی مدیران را تحت فشار و برخی دیگر را زیر چتر حمایتی خود در حاشیه امن قرار داده است و یا بسیاری از استانداران را شاهد بودیم که حوزه فرهنگی و اجتماعی مسئله دست چندمشان بوده و کمتر خود در جلسات مرتبط با این حوزه حضور یافته‌اند چنین جهت‌گیری‌هایی به خوبی به مدیران نشان می‌دهد به کدام قسمت‌ها اهمیت دهند و خیلی زیر پوستی از کنار کدام مسائل عبور نمایند به همین دلیل است که به این جایگاه عنوان ارشدیت داده‌اند چرا که با بیش از 40 عنوان وظیفه می‌تواند به طور مستقیم و غیر مستقیم بر کیفیت حیات مردم تاثیرگذار باشد همانطور که رهبر معظم انقلاب در خصوص جایگاه این مدیریت فرموده‌اند:« استاندار خوب - که شما باشید - کسی است که عاقل و متدین و خوش‌سلیقه و دارای ظرافت در کار مدیریت باشد. استانداری، از آن مدیریت‌های یک بعدی نیست. شما فرضاً می‌توانستید مدیر کل وزارت اقتصاد یا وزارت کار یا وزارت صنایع در یک استان و یا سایر وزارتخانه‌ها باشید. همه آن‌ها، کارهای یک بعدی است. اگر چه الان هر کار اجتماعی، ذوابعاد است؛ اما نسبت به کار شما، یک جانبه می‌باشد. کار شما در درجه‌ی اول، یک کار انسانی و سیاسی است و این چیزی است که حقاً و انصافاً، ظرافت فراوان و عقل وافر و دین خالصی را می‌طلبد.»

همانطور که گفته شد استاندار در تمام شؤون حیاتی مردم استان اثرگذار بوده و این جایگاه رفیع نیازمند سعه وجودی و قدرت روحی بسیار است تا بتواند با اقشار مختلف مردم ارتباط برقرار کرده و از ظرفیت ‌آنها برای مدیریت بهتر استان بهره ببرد یکی از اقشاری که مدیریت ارشد استان باید تعامل با آنان را از اولویت‌های خود قرار دهد نخبگان هستند اساتید حوزه و دانشگاه، نخبگان عرصه‌های مختلف علمی، اقتصادی و... فارغ از گرایش‌های سیاسی می‌توانند یاریگر و تسهیل‌کننده امور مدیریت استان باشند فقط کافی است بستر لازم برای ارائه نظراتشان فراهم شده، بی واسطه با استاندار سخن بگویند و شاهد به بار نشستن تلاش خود در مسیر خدمت به مردم باشند.

نکته دیگری که باید در تصدی مدیریت ارشد استان مدنظر قرار گیرد مردمی بودن است این بسیار به‌جا و منطقی است که استاندار برای هماهنگی مجموعه استان و جذب اعتبار، برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای ارتباط و تعامل با وزرا و مدیران کشوری داشته باشد اما این امر نباید او را از بدنه اجتماع دور نماید بنحویکه عموم مردم او را نشناسند مردم نیاز دارند که مسئولان را از نزدیک دیده و با آن‌ها به گفتگو بپردازند ای‌بسا با همین گفتگوی کوتاه بسیاری از مشکلات رفع شود و در سایه همین ارتباط نزدیک بتوان از سرمایه عظیم مشارکت مردمی برای حل مشکلات بهره برد رهبر معظم انقلاب در این خصوص در سخنانی خطاب به استانداران فرموده‌اند:       « رفتارتان باید مردمی، عادلانه و متواضعانه باشد. آقایان! با مردم گرم بگیرید؛ در مقابل مردم تواضع کنید؛ به میان مردم بروید؛ در موارد مقتضی به خانه‌های مردم سر بزنید. شکوه استانداری، شما را هضم نکند؛ بر شما غلبه نکند؛ این بسیار بسیار مهم است. مردم ببینند کسی از خودشان است؛ در این صورت، هیبت استاندار هم بیشتر حفظ خواهد شد. مبادا خیال کنید که اگر کسی منقطع از مردم شد، هیبت بیشتری پیدا می‌کند؛ نه، هیبت برای مسئولان خوب است که مردم نسبت به آنها تهیّبی داشته باشند؛ اما این هیبت با رفتار معنوی شما حاصل می‌شود. شما وقتی سالمید، وقتی به فکر منافع شخصی نیستید، وقتی راحتِ خودتان را فدای راحتِ مردم می‌کنید و وقتی برای خدا کار می‌کنید و مخلصانه کار می‌کنید، خدای متعال هم محبت و هم هیبت شما را در دل مردم می‌اندازد. من دیده‌ام مسئولانی را که خودشان را از مردم جدا می‌کردند، به خیال این‌که این کار، یک شأن و تشخصی است! مردم کمترین اهمیتی به اینها نمی‌دادند؛ یعنی هیچ عزتی هم در چشم مردم نداشتند. بنابراین، با مردم و در کنار مردم باشید.»

اشتراک گذاری