کد خبر : 6905

سپهرغرب با نگاهی به عدم افتتاح بیمارستان تخصصی همدان مطرح کرد:

نبض کند بیمارستان اکباتان در انتظار شوک اعتبار

توپ پاسخگویی در زمین کیست؟

نبض کند بیمارستان اکباتان در انتظار شوک اعتبار

سپهرغرب، گروه خبر - سمیرا گمار: حمیدرضا حاجی‌بابایی با بیان اینکه بیمارستان اکباتان همدان مهرماه سال 97 افتتاح می‌شود، گفته بود: با توجه به نیاز استان و حرکت‌های خوبی که در حال شکل‌گیری است به‌محض افتتاح این بیمارستان باید بیمارستان 500 تخت خوابی احداث شود.     مهرماه 97؛ افتتاح بیمارستان اکباتان

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس‌ شورای اسلامی این خبر را در سال 96 مطرح و وعده افتتاح بیمارستان را به پایان سال 97 موکول کرده بود که با توجه به موقعیت کم‌نظیر این بیمارستان از جهات بسیار و فضای مناسب آن، خیلی از مردم چشم امید به این مرکز درمانی دوخته‌اند تا بتوانند از امکانات درمانی آن استفاده کنند.

     افتتاح بیمارستان اکباتان در سال 98

12 دی‌ماه سال جاری بود که خبری با موضوع تعویق و تأخیر در افتتاح پروژه بیمارستان اکباتان همدان و چراغ کم‌سوی پیشرفت به قلم نگارنده در این رسانه منتشر شد و همان زمان نیز علت عملی نشدن وعده وعیدها مشخص نشده و خواب افتتاح این بیمارستان سنگین‌تر از آن بود که با این حرف‌ها بیدار شود؛ چراکه پیمانکار پروژه طی گفت‎وگویی با خبرنگار سپهرغرب، عنوان کرده بود: با توجه به کمبود نقدینگی و عدم تأمین مالی توسط کارفرما، افتتاح این بیمارستان تا پایان سال 97 ممکن نیست و به سال آتی موکول خواهد شد.

روزبه آهنگری با تأکید بر اینکه پروژه سودی برای پیمانکار ندارد، مطرح کرده بود: اگر اعتبار کافی برای این پروژه تأمین شود، می‌توان امیدوار بود که تا پایان سال آینده به اتمام برسد.

     بعید است تا پایان سال 98 هم بیمارستان افتتاح شود

اما هفته گذشته رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان در نشست خبری خود با اصحاب رسانه آب پاکی را روی دست سال 98 هم ریخت و گفت: بعید می‌دانم تا پایان سال 98 هم بیمارستان اکباتان را به ما تحویل بدهند.

     تعلل، علت اصلی نتیجه ندادن پروژه

با این مقدمه خبرنگار سپهرغرب این بار به سراغ خجسته، نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی رفت و این موضوع را از وی جویا شد:

امیر خجسته با بیان اینکه آقای علیزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی قول داده بود که ساخت بیمارستان اکباتان در سال 97 به پایان برسد، گفت: کمبود بودجه وجود دارد، اما مشکل اصلی در پیش نرفتن این پروژه تعلل و عدم پیگیری است، چراکه اگر پیگیری صورت می‌گرفت این پروژه سال 97 به پایان می‌رسید.

وی با تأکید بر اینکه تعلل را مطلوب نمی‌بینیم، خاطرنشان کرد: ورود وزارت راه و شهرسازی به آغاز ساخت این پروژه خوب بود، اما متأسفانه به قول‌هایی که دادند عمل نکردند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی هم‌افزایی همه مسؤولان و مدیران را شرط اساسی به نتیجه رسیدن پروژه‌ها خواند و افزود: روال در کشور ما طوری است که اگر وعده‎های مسؤولان را پیگیری نکنیم فراموش می‌شود؛ در اینجا نیز لازم است مدیران ذی‌ربط با نمایندگان مجلس جلسه‌ای داشته باشند و با تشریح روند کار، آنان را برای پیگیری امور مساعدت کنند.

خجسته در پایان اظهار کرد: تنها راه نجات و به نتیجه رسیدن پروژه‌ها پیگیری مداوم، فشار و استیضاح است، هر جا هم که اهتمام و جدیت بوده کار پیش رفته؛ به اعتقاد بنده باوجود کمبود اعتبار می‌توان با پافشاری، همان اندک اعتبار موجود را نیز به جاهایی که لازم است تزریق کرد.

دیگر نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی نیز روز پنج‌شنبه در حاشیه بازدید از پروژه در گفت‎وگویی با بیان اینکه تاکنون 60 میلیارد تومان در پروژه بیمارستان اکباتان هزینه شده‎، تصریح کرد: به دلیل تحریم و گرانی‌های سال‌های اخیر، این پروژه هم‌اکنون نیازمند 80 میلیارد تومان است تا تکمیل شود.

حمیدرضا حاجی‌بابایی گفت: برای سال آینده با پیمانکار قرارداد بسته‌شده تا اعتبارات مورد نیاز در اختیار پیمانکار قرار گیرد، ضمن اینکه پیمانکار باید متعهد شود تا دهه فجر سال 98 این پروژه را تحویل دهد.

وی با اشاره به اینکه پیمانکار به دلیل مشکلات جسمانی و بیماری در این جلسه حضور نداشت، خاطرنشان کرد: مقرر شد افرادی از طرف پیمانکار در این جلسه حضور داشته باشند.

حاجی‌بابایی یادآوری کرد: این پروژه هم‌اکنون در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرارگرفته و این مجموعه نیز به‌خوبی برای تسریع در این پروژه وارد شده‎است.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر پیمانکار توان انجام کار را داشته باشد این پروژه تا پایان دهه فجر سال آینده بهره‌برداری می‌شود، اذعان کرد: بیمارستان اکباتان ازنظر تأمین اعتبارات مشکلی ندارد فقط پیمانکار باید عزم خود را برای اتمام کار جذب کند.

در خاتمه باید گفت؛ گویا توپ پیشرفت ساخت بیمارستان اکباتان کماکان در زمین مسؤولان و مدیران استان می‌چرخد و آنان نیز به‌جز اینکه خبر تعویق افتتاح این پروژه را بدهند انگیزه‌ای برای پیگیری مجدانه کار ندارند.

همه از دست کمبود اعتبار می‌نالند! اما مگر در استان یا کشور همین یک پروژه را داریم که گرانی بر آن عارض شده باشد؟ چرا مسؤولان محترم در دادن وعده به مردم مداقه نمی‌کنند؟ مردم با این وعده‌ها امیدوار می‌شوند و این خلف وعده‌ها به هر دلیلی، تأکید می‌کنم به هر دلیلی می‌تواند موجی از یأس را به همراه خود داشته باشد.

قرار بود این بیمارستان گره‌ای از کار مردم بگشاید و علاوه بر افزایش ظرفیت تخت، امکانات و تجهیزات مورد نیاز میزبان بیمارانی از سراسر کشور نیز باشد و چراغ گردشگری سلامت همدان را که به‌عنوان آزمونه در کشور مطرح است، روشن کند اما مع الاسف در همین خانه اول مانده‌ایم! چند روزی تا پایان سال نمانده و از افتتاح این پروژه، در سال جاری که هیچ تا پایان سال بعد نیز قطع امید شده‎است! بنابراین مسؤولان می‌توانند اگر صلاح دانستند دور یک میز نشسته و فکری به حال وانفسای این بیمارستان کنند.

بعدها در مورد نیاز به این بیمارستان بیشتر خواهم نوشت...


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی