کد خبر : 6904

نماینده ولی فقیه در استان همدان در نخستین نماز جمعه خود تاکید کرد

لزوم حل مشکلات مردم با مدیریت جهادی

رئیس دفتر مقام معظم رهبری: ایران اسلامی بهترین کشور برای زندگی مسلمانان

لزوم حل مشکلات مردم با مدیریت جهادی

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور: همدان بر گردن بشریت به خاطر پرورش عالمان، زاهدان و مجاهدان حق دارد.

سپهرغرب، گروه خبر - طیبه اسدبیگی: همدان روز جمعه میزبان مهمانان ارجمندی بود بر اساس برنامه، آخرین جمعه سال 97 موعد معرفی نماینده ولی‌فقیه جوان در استان و امام جمعه همدان با حضور آیت الله محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری و حجت‌الاسلام و المسلمین حاج علی‌اکبری رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه بود.

آیت الله شعبانی بعد از شورای اداری با استقبال گرم مردم همدان از آستان مقدس امامزاده عبدالله تا حسینیه امام (ره) محل برگزاری نمازجمعه مشایعت شد و نمازجمعه این هفته را اقامه کرده و در خطبه‌ها بر لزوم حل مشکلات مردم با مدیریت جهادی تاکید کرد.

آیت الله حبیب‌الله شعبانی‌موثقی روز گذشته در بخش اول خطبه‌های نماز جمعه شهر همدان با اشاره به نخستین خطبه‌ نماز جمعه پیامبر گرامی اسلام بعد از هجرت گفت: مسائل نماز جمعه از جمله واجبات، دعوت به تقوا، توصیه‌های اخلاقی، همدردی و همفکری کردن، توصیه به تقوا و حق از آنجا نشئت می‌گیرد.وی با بیان اینکه پیامبر گرامی اسلام در خطبه اول خود به حمد و ثنای خداوند اشاره دارد اذعان کرد: نماز جمعه محل تجلی توحید و توجه به نبوت بوده و جایگاهی است که باید فریادگر توحید الهی باشد، از ابتدای انقلاب نیز افراد در تریبون نماز جمعه به توحید و نبوت اشاره داشته‌اند.

وی با تاکید بر اینکه برای ترغیب افراد به آخرت و ابدیت باید او را به داشتن تقوا توصیه کنیم اظهار کرد: رفیق خوب رفیقی است که به فکر ابدیت ما باشد و خطرات عالم عبور را تذکر دهد.

امام جمعه همدان با بیان اینکه اگر می‌خواهید خداوند متعال چیزی را برای شما ماندگار کند با خدا صداقت داشته باشید افزود: نگاه اسلام به اقتصاد و ثروت نگاه مثبتی است، قرآن نیز به معیشت مردم توجه دارد، اگر خدای نکرده گرانی در بازار ایجاد شود قساوت قلب به‌وجود می‌آید.

آیت الله شعبانی ضمن تشکر از مسئولین استان که برنامه‌های خوبی در این راستا دارند با بیان اینکه باید تلاش بیشتری صورت گیرد گفت: برای رهایی از جنگ اقتصادی به مدیریت جهادی مسئولین نیاز داریم.

وی با بیان اینکه اگر گرفتاری‌هایی در اقتصاد پیش آمد نباید از معنویت غافل شد در بخش دیگری از سخنان خود به حدیث پیامبر گرامی مبنی بر اینکه دنیا دریای عمیقی است که بسیاری از مردم در آن غرق شده‌اند اشاره کرد و گفت: افرادی که سوار کشتی حضرت نوح شدند از گرفتاری نجات یافتند چرا که از نعمت تقوا برخوردار بودند، ما نیز برای سوارشدن به کشتی الهی نیاز به تقوا داریم. 

امام جمعه همدان با اشاره به سخنی از پیامبر مبنی بر اینکه اگر کسی می‌خواهد به سفینه نجات سوار شود وبه طناب آویخته خدا چنگ بزند باید رهرو امیرالمومنین باشد گفت: علی (ع) حبل‌الله و عروه‌الوثقی است، کشتی نجاتی است که محبت او ما را به ساحل آرامش خواهد رساند.

آیت الله شعبانی یکی از مواردی که قرآن از ما طلب می‌کند را بازگشت سالم و داشتن سلامت قلب عنوان کرد و افزود: سالم وارد این عالم شده‌ایم باید سالم برگردیم، برای بازگشت سالم باید به علی(ع) تمسک کنیم.

وی با اشاره به اینکه وقتی انسان می‌خواهد سفر واقعی خود را آغاز کند، حضرت امیرالمومنین فرامی‌رسد ابراز کرد: در نخستین خطبه خود در نماز جمعه استان از خدا می‌خواهم محبت امیرالمومنین را به قدری در قلب ما ریشه‌دار کند که توفیق حضور حضرت را هنگام سفر آخرت داشته باشیم.

امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان همدان در خطبه دوم از سخنان خود به بیانیه گام دوم انقلاب که هوشمندانه، با عمق فراوان و با دقت نوشته شده است اشاره و تاکید کرد: باید از نگاه‌های سطحی، ژورنالیستی و رسانه‌ای به این بیانیه دوری کنیم. 

آیت الله شعبانی موثقی با تاکید بر اینکه بیانیه گام دوم انقلاب باید به طور جدی مورد توجه نسل جوان قرار گیرد تصریح کرد: بهترین خدمت در این عرصه آن است که جامعه نخبگان حوزوی و دانشگاهی و جوانان ورود پیدا کرده و برنامه‌های اجرایی و عملیاتی را طراحی کنند.

وی در ادامه همچنین با بیان اینکه باید مطالعات عمیق صورت بگیرد اذعان کرد: شهدا پرچم انقلاب را به دست ما رسانده‌اند، باید در حفظ آن تلاش کرده و آن را به دست صاحب اصلیش برسانیم.

امام جمعه همدان خطاب به رئیس دفتر مقام معظم رهبری گفت: سلام مردم به ویژه جوانان استان همدان را به رهبر معظم انقلاب برسانید و بگویید که مردم استان همدان از جمله حزب‌الله، نیروهای انقلابی، جوانان و نخبه‌های حوزوی و دانشگاهی با تمام قدرت مسیر انقلاب را ادامه خواهند داد.

آیت الله شعبانی موثقی با تاکید بر اینکه جوانان انقلابی استان همدان منویات مقام معظم رهبری را پیش خواهند برد ادامه داد: مردم پای این نظام با وجود مشکلات ایستاده‌اند، این انقلاب توسط همین مردم حفظ می‎شود تا پرچم را به دست صاحب اصلی‌اش برسانند.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در جمع نمایندگان خبرگان که دو راهی‌های سرنوشت‌سازی را مطرح کردند ابراز کرد: این مردم هیچگاه بر سر دو راهی قرار نمی‌گیرند و مسیر حق را با امیدواری، شجاعت، شناخت فرصت‌ها و تهدیدها، بصیرت و دشمن‌شناسی به پیش خواهند برد.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه جایگاه نهاد نماز جمعه از ابتدا با تقدس همراه بوده است اظهار کرد: این جایگاه فراجناحی و انتقادی است و سیاست‌ورزی‌هایش مبتنی بر عقلانیت و عدالت است و باید تقدس آن حفظ شود.

آیت الله شعبانی با تاکید بر اینکه سه محور مردم، اسلام و نظام در نماز جمعه باید حفظ شوند تصریح کرد: با حرکت نیروهای انقلابی باید ارزش‌های اسلام حفظ شود.

وی مردم را ولی‌نعمت و مسئولین را خادم مردم دانست و افزود: بالاترین تعامل را با مسئولین در سه محور رسیدن به اهداف اسلامی، شتاب دادن به حرکت دینی و انقلابی و رسیدگی به مردم در برنامه داریم تا به اهداف خود برسیم.

با تاکید بر اینکه نباید فریب پست و جایگاه را بخوریم چراکه دیروز برعهده دیگری بوده و فردا به فرد دیگری واگذار می‌شود اظهار کرد: باید به فکر حل مشکلات و معضلات مردم باشیم.

همچنین از 15 سال خدمت آیت الله محمدی در استان همدان تشکر کردو افزود: مقام معظم رهبری از مردم همدان تعریف کرده و آنها را متدین دانسته‌اند که در واقع همین طور هم است.

      ایران اسلامی اکنون بهترین کشور برای زندگی مسلمانان است

رئیس دفتر مقام معظم رهبری در سخنرانی پیش از خطبه‌ها از دیدار مردم انقلابی همدان ابراز خوشحالی کرد و گفت: بر اساس تدبیری که رهبر معظم انقلاب داشتند قرار بر این شد امام جمعه جوانی در همدان مسئولیت نمایندگی ولی فقیه در استان و امام جماعت را بر عهده بگیرند.

آیت‌الله محمد محمدی‌گلپایگانی امام جمعه سابق همدان را شخصیتی فاضل، با‌تقوا، انقلابی، متدین، مجاهد و دانشمند خواند و افزود: ان‌شاالله امام جمعه جدید جای خالی آیت الله محمدی را پر خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در این چهل سال توطئه‌های بسیاری از جمله دفاع مقدس کودتای نوژه و... علیه انقلاب شد اما دشمن به اهداف خود نرسید و همه نقشه‌هایش نقش برآب شد ابراز کرد: بزرگترین خیانت‌ها را خاندان پهلوی به این کشور کردند.

آیت الله گلپایگانی در ادامه با اشاره به تظاهر رضاخان به دینداری و راه انداختن دسته‌های عزاداری گفت: او وقتی به قدرت رسید کمر به حذف دین و اعتقادات مردم بست و اینگونه شد که کسی جرأت نمی‌کرد از دین و اعتقادات خود سخن بگوید.

وی با اشاره به اینکه در آن زمان مردم باید به صورت پنهانی و در خفا عزاداری می‌کردند افزود: رضا خان اوقاف را از بین برد، برای کشف حجاب زنان هزار نفر از مردم را در مسجد گوهر شاد به گلوله بست. 

رئیس دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه 13 سال تمام نخست‌وزیری و وزیری کشور را به دست افراد بهایی داد اظهار کرد: برای جشن دو هزار و 500 ساله 30 میلیون دلار آن زمان خرج کرد و غذا و مشروبات الکلی را از پاریس به ایران آورد در صورتی‌که مردم ما در فقر زندگی می‌کردند.

آیت الله گلپایگانی با عنوان اینکه از کسانی‌که تریبون در دست دارند می‌خواهیم که از گذشته بگویند و عنوان کنند که کجا بودیم و حال کجا هستیم تاکیید کرد: امام خمینی (ره) حق حیات به گردن همه ما دارد ایشان همه ما را آزاد کرد و ایران اسلامی اکنون بهترین کشور برای زندگی مسلمانان است.

وی با اشاره به اظهارات نخست‌وزیر فرانسه که ایران باید حقوق شهروندی را رعایت کند افزود: خودشان با جلیقه‌زردها و مردم معترض رفتارهای ناشایستی داشتند آن وقت به ما می‌گویند حقوق شهروندی را عایت کنید این خنده‌دار است. 

آیت الله گلپایگانی امام جمعه استان همدان را فردی اهل درس و بحث عنوان کرد و افزود: همدان از حوزه علمیه قوی برخوردار است، آن طور که من می‌دانم چهار درس خارج از فقه در حوزه ارائه می‌شود.

     لزوم پوشش تمامی روستاهای استان توسط روحانیون

وی با اشاره به اینکه همدان یک هزار و 200 روستا دارد که فقط 200 روحانی در روستاها وجود دارد و یک هزار روستا از نعمت روحانی بی‌بهره هستند اذعان کرد: امیدوارم همچون گذشته افرادی را تربیت کنید تا در راستای این انقلاب قدم بردارند و همه روستاها از حضور روحانی برخوردار بشوند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری در پایان نیز متن حکم حضرت مقام معظم رهبری را قرائت و سلام ایشان را به مردم همیشه در صحنه همدان ابلاغ کرد.

     سابقه نماز جمعه در استان همدان سابقه درخشانی است

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در سهنرانی پیش از خطبه‌ها با بیان اینکه خداوند در پرتو انقلاب اسلامی نعمت‌های فراوانی را به مردم ایران کرامت فرموده است ابراز کرد: نعمت بزرگ اعتکاف، هیئت‌ها، توسل‌ها و شب زنده‌داری‌های شب‌های قدر، شناخت ارزش ماه رجب، شعبان و رمضان را خداوند به برکت انقلاب اسلامی به مردم ایران ارزانی داشته‌است. 

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی‌اکبری یکی از بزرگترین، با شکوه‌ترین، پر برکت‌ترین نعمت‌هایی خداوند را فریضه نماز جمعه عنوان کرد و با بیان اینکه نماز جمعه نیز از برکات انقلاب اسلامی است اظهار کرد: برای ملت ایران عیب بزرگی بود که نماز جمعه نداشت که خوشبختانه در سایه انقلاب این امر محقق شد.

وی با ابراز اینکه امروز بعد از 40 سال از عمر با برکت انقلاب اسلامی فریضه نماز جمعه در 900 نقطه کشورمان برگزار می‌شود و هزاران نفر در آن شرکت می‌کنند با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم افزود: خداوند مهم‌ترین ویژگی جامعه ایمانی را اقامه نماز می‌داند.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ویژگی جامعه ایمانی در اقامه این فریضه الهی خود را بیشتر نمایان می‌کند اذعان کرد: نماز جمعه حج هفتگی، فرصت دیدار مومنان و فرصت با هم بودن و یکپارچگی است 

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی‌اکبری همچنین نماز جمعه را مرکز تجلی وحدت امت اسلام و هم‌پیمانی برای رسیدن به هدف والاتر یعنی ولایت الهی امام زمان(عج) دانست و عنوان کرد: چهل سال است ملت ایران از برکات نماز جمعه برخوردار هستند. 

وی همدان را شهری عالم‌پرور و دانشمندخیز عنوان کرد و گفت: همدان شهری است که تا نام آن به گوش می‌خورد فهرستی از افتخارات در ذهن‌ها تجلی می‌کند، هر کس که نام همدان می‌شنود به تاریخ و تمدن و ریشه خود پی می‌برد چرا که همدان نماد تمدنی ملت ایران است. 

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با بیان اینکه وقتی نام همدان برده می‌شود مردم ایران به یاد حکمت و اندیشه و عرفان می‌افتند اظهار کرد: همدان بر گردن بشریت به خاطر پرورش عالمان، زاهدان و مجاهدان حق دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی‌اکبری با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب از مردم همدان به عنوان پیشروان انقلاب اسلامی در حکم امام جمعه جدید استان یاد کرده‌اند تصریح کرد: سابقه نماز جمعه در استان همدان سابقه درخشانی است، امامت آیت الله شهید مدنی، نوری همدانی، موسوی همدانی در گذشته که سال‌های سال به دین و ایمان مردمان خدمت کرده‌اند گواه این موضوع است.

وی با تشکر از آیت الله محمدی که 15 سال نمایندگی ولی فقیه در همدان را به عهده داشت، ابراز کرد: بر اساس بزرگواری بزرگان باب جدیدی فراهم شده برای حضور جوانترها که با استقبال از تغییر، زمینه را برای حضور جوانان فراهم کرده‌اند.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با بیان اینکه نماینده سابق ولی فقیه در استان با آغوش باز و محبت از حضور یک نماینده جدید و جوان در استان استقبال کرده است ابراز کرد: آیت‌الله ‌محمدی به همه ما درس اخلاق دادند، بخش مهمی از سابقه نماز جمعه در همدان نیز توسط وی رقم خورده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی‌اکبری با ابراز خرسندی از اینکه در استمرار این راه نورانی فرزندی از فرزندان شایسته این استان از بین فضلای عالیقدر انتخاب شد که کار سختی بود ادامه داد: امیدورایم که آیت الله شعبانی با محبوبیتی که در بین جوانان استان دارند ارتقا دهنده خدمت‌رسانی به مردم و جوانان باشد.


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی