کد خبر : 6902

شرودر:

هشدار آمریکا به آلمان درباره همکاری با هوآوی تهدیدی گستاخانه است

هشدار آمریکا به آلمان درباره همکاری با هوآوی تهدیدی گستاخانه است

سپهرغرب، گروه ایران و جهان: صدراعظم اسبق آلمان انتقاد شدیدی به تهدید اخیر سفیر آمریکا علیه برلین در صورت همکاری با شرکت چینی هوآوی وارد کرده و خواستار اتخاذ سیاست‌های مستقل از آمریکا و نزدیکی بیشتر به روسیه و چین شد.

به گزارش "ان‌تی‌وی" آلمان، "گرهارد شرودر"، صدراعظم اسبق آلمان در واکنش به تهدید اخیر سفیر آمریکا علیه آلمان در صورت همکاری‌های برلین با شرکت چینی هوآوی در پروژه نسل پنجم اینترنت تأکید کرد که این هشدار آمریکا تهدیدی گستاخانه است. شرودر خواستار نزدیکی بیشتر به چین و روسیه شد.

گرنل اخیراً در نامه‌ای تهدیدآمیز به وزارت اقتصاد آلمان تهدید کرده است که در صورت مشارکت برلین با شرکت چینی هوآوی در ساخت نسل پنج اینترنت همکاری‌های اطلاعاتی خود را با این کشور کاهش داده و یا آن را محدود می‌کند.

به‌نوشته رسانه‌های آلمانی، سفیر آمریکا در آلمان در این نامه هشدار داده است که در صورت همکاری با شرکت هوآوی، اطلاعات امنیتی کمتری را نسبت به قبل در اختیار آلمان خواهد گذاشت.

چندی پیش نیز وزیر امور خارجه آمریکا به کشورهای اروپایی درباره به‌کارگیری فناوری شرکت هوآوی هشدار داده بود.

دونالد ترامپ قانونی را امضا کرده است که دولت آمریکا را از معامله با شرکت‌هایی که فناوری هوآوی را به‌کار می‌گیرند منع می‌کند.

در‎ همین ‎راستا، «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا مدعی شد که در صورت مشارکت هوآوی یا دیگر شرکت‌های چینی در پروژه اینترنت نسل 5 آلمان، واشنگتن دیگر نمی‌تواند همکاری اطلاعاتی با برلین را در سطح فعلی حفظ کند.

وی در نامه خود خطاب به وزیر اقتصاد آلمان، مدعی شد: سیستم‌های ارتباطی امن برای همکاری اطلاعاتی ــ نظامی 2 کشور ضروری هستند.

گرهارد شرودر روز گذشته در سخنانی در نشست روزنامه "هندلزبلات" در برلین در واکنش به این تهدید آمریکا تأکید کرد که دولت آمریکا از دلایل صرفاً اقتصادی انتظار دارد که آلمان کنار این کشور قرار گیرد.

شرودر همچنین تصریح کرد که اگر او در حال حاضر صدراعظم آلمان بود در این راستا تلاش می‌کرد که اروپا یک استقلال نسبی از سیاست اقتصادی و خارجی آمریکا به دست آورد. وی گفت: ما منافع دیگری در نزدیکی با چین داریم. ما همچنین منافع زیاد دیگری در نزدیکی با روسیه داریم.

وی افزود: روسیه به‌عنوان یک بازار برای آلمان مهم است؛ همچنین از دلایل سیاست خارجی این مسئله ضرورت دارد که ما نزدیکی با روسیه را حفظ کنیم.

شرودر همچنین تبعیت از آمریکا در پروژه خط لوله انتقال گاز نورد استریم2 را رد کرده گفت: ما نمی‌توانیم در این راستا آن‌گونه که آمریکایی‌ها از ما انتظار دارند رفتار کنیم.

 

شرودر در بخش دیگری از سخنانش به بحث‌ها درباره آینده صدراعظمی مرکل پرداخته گفت: حزب دموکرات مسیحی آلمان به‌دلیل کناره‌گیری مرکل از ریاست این حزب گرفتار یک معضل استراتژیک شده است. مرکل که دیگر نمی‌خواهد به‌عنوان نامزد صدراعظمی آلمان وارد عرصه شود باید حالا در این باره فکر کند که او چه‌موقع می‌خواهد از این سمت کناره‌گیری کند. اگر مرکل به‌عنوان یک سیاستمدار حزب دموکرات مسیحی تا پایان این دوره قانونگذاری در سال 2021 در سمت خود باقی بماند حزب دموکرات مسیحی مسائل بزرگی در مبارزات انتخاباتی پیدا می‌کند، در این صورت مرکل باید به ملت خود بگوید که "شما باید حزب من را انتخاب کنید تا به این ترتیب کس دیگری صدراعظم این کشور شود."، من این را غیرممکن می‌دانم.


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی