کد خبر : 6888

مهار بیکاری کرمانشاه با طرح‌های میلیاردی 299 سرمایه‌گذار

مهار بیکاری کرمانشاه با طرح‌های میلیاردی 299 سرمایه‌گذار

سپهرغرب، گروه خبر: 299 سرمایه‌گذار با طرح‌های بالای یک میلیارد تومان منتظر تأیید نهایی برای اشتغال‌زایی در استان هستند؛ اتفاقی که به اعتقاد معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه سبب رونق تولید و پایین کشیدن نرخ بیکاری استان در سال 98 می‌شود.

هدایت حاتمی روز گذشته در کارگروه اشتغال شهرستان کرمانشاه گفت: برای غلبه بر نرخ بالای بیکاری در استان چهار جبهه را باز کرده‌ایم و در حال پیگیری آن‌ها هستیم.

بهبود فضای کسب‌وکار نخستین جبهه‌ای بود که حاتمی به آن اشاره و اظهار کرد: تا تابستان 97 کرمانشاه در رتبه 31 فضای کسب‌وکار کشور بود، اما در پاییز امسال با چهار پله صعود به رتبه 27 رسید؛ گرچه طبعاً تا زمانی که فضای کسب‌وکار استان سالم‌سازی نشود، سرمایه‌گذاران وارد کرمانشاه نمی‌شوند.

وی با اشاره به شرایط و موانع متعدد سرمایه‌گذاری در کشور، گفت: سرمایه‌گذاران به دلیل مشکلات تأمین سرمایه در همان آغاز کار حدود 25 درصد از رقیب خارجی عقب می‌مانند که مشکلات تحریم و مواجهه نامناسب مدیران را هم باید به آن اضافه کرد.

حاتمی ایجاد و توسعه زیرساخت‌های قانونی و فیزیکی را دیگر اقدام استانداری برای بهبود وضعیت اشتغال در استان توصیف و اضافه کرد: در سال 98 بیشترین جهت‌دهی اعتبارات باید به سمت طرح‌ها و اقدام‌هایی باشد که بالاترین ارزش‌آوری را دارند.

معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه احیای واحدهای راکد و نیمه‌فعال را سومین اقدام برای اشتغال‌زایی در استان دانست و گفت: در 6 ماه گذشته با یک حرکت بی‌سابقه 139 واحد راکد یا در آستانه رکود فعال شده‌اند که در این زمینه بانک‌ها بیشترین همراهی را داشته‌اند.

      انتقاد از کمیسیون ماده پنج

جذب سرمایه‌های جدید دیگر اقدام استانداری کرمانشاه برای اشتغال‌زایی در استان است که حاتمی به آن اشاره و عنوان کرد: دست‌کم سه پرونده کلیدی اشتغال‌زایی استان در آستانه آغاز عملیات اجرایی قرار دارند که اشتغال‌زایی هریک از آن‌ها بین دو تا چهار هزار نفر است.

وی در ادامه با انتقاد از غیر فعال بودن کمیسیون ماده پنج استان، گفت: یکی از سرمایه‌گذاران استان 288 روز منتظر تشکیل این کمیسیون بوده که اتفاق ناخوشایندی است.

حاتمی تأکید کرد: زمان تشکیل کمیسیون ماده پنج باید به دو هفته برسد و طرح‌های سرمایه‌گذاری در اولویت بررسی آن قرار گیرند.

وی همچنین با بیان اینکه 299 طرح سرمایه‌گذاری بالای یک میلیارد تومان در دستور کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان است، گفت: 90 مورد از این طرح‌ها بالای پنج میلیارد تومان است که این اداره و بانک‌ها باید پیگیری آن‌ها را در اولویت قرار دهند.

معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه افزود: اثر اشتغال‌زایی این 299 طرح سال آینده خود را در سطح بازار، تولید و نرخ بیکاری استان نشان می‌دهند.

     نگران برچسب زدن دیگران نباشید

حاتمی اقتصاد کرمانشاه را روح اقتصاد استان دانست و گفت: اقتصاد فرهنگ، اقتصاد شهر و اقتصاد ترانزیت پول‌ساز هستند و از مدیران مرکز استان انتظار می‌رود که برای جذب سرمایه‌گذار در این زمینه‌ها تلاش جدی کنند.

وی از مدیران خواست که پیگیر جدی مشکلات و موانع سرمایه‌گذاران بوده و ترس نداشته باشند که برچسب شراکت با سرمایه‌گذار را بخورند، زیرا این فضا باید شکسته شود.

حاتمی اشتغال، تورم، توانمندسازی اقشار آسیب‌پذیر و ترمیم اعتماد بین مردم و مسئولان را چهار دغدغه جدی استانداری در حوزه اقتصادی دانست و گفت: اکنون رابطه بین مردم و مسئولان مناسب نیست و لازم است برای پیشبرد برنامه‌های دولت این رابطه ترمیم و اعتماد شهروندان جلب شود.

     دیگر گران‌ترین استان کشور نیستیم

معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه همچنین با بیان اینکه کرمانشاه تا 6 ماه گذشته گران‌ترین استان کشور بود، گفت: در 6 ماه اخیر از رتبه نخست گران‌ترین استان به رتبه دهم کشور رسیده‌ایم، اما همچنان از میانگین کشوری بالاتر هستیم و ارتقای وضعیت استان باید تداوم پیدا کند.

تمرکز بر پیگیری طرح‌های بزرگ، تسریع در روند پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها، ضرورت ایجاد اتاق فکر شورای اشتغال و راه‌اندازی نظام هدایت و کنترل پروژه‌های سرمایه‌گذاری پس از عملیاتی شدن، از دیگر موضوعاتی بود که حاتمی در سخنان خود بر آن‌ها تأکید کرد.

استان کرمانشاه دو میلیون نفر جمعیت دارد، مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در فصل پاییز امسال استان را 18.2 درصد اعلام کرد که این عدد در پاییز سال 96 معادل 25.1 درصد بوده است.

اگرچه نرخ بیکاری استان در پاییز امسال به نسبت مدت مشابه سال گذشته کاهش 6.9 درصدی را نشان می‌دهد، اما کرمانشاه همچنان ازنظر بیکاری در رتبه نخست کشور است.


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی