کد خبر : 6877

ردپای «گربه کارکال» بر کوه‌های قلارنگ و کبیرکوه

بعد از شیر و ببر، خطر انقراض در کمین کارکال

ردپای «گربه کارکال» بر کوه‌های قلارنگ و کبیرکوه

سپهرغرب، گروه ایران و جهان: کاراکال، گربه‌ای وحشی و تیزهوش با پرش‌های بلند و سریع است که با جهش‌های سریع به‌راحتی پرندگان را در آسمان شکار می‌کند.کوه‌ها و دشت‌های ایران زیستگاه حیوانات متنوع و گوناگونی است؛ از پرندگانی در اوج آسمان تا خزندگانی در دل زمین و ازجمله این حیوانات که به فراوانی در دشت‌ها و کوهستان‌های ایران یافت می‌شوند گربه‌سانان هستند. گربه‌سانانی که فقط هشت گونه از آن‌ها باقی مانده‎است و دو دسته آن‌ها یعنی ببرها و شیرها منقرض شده‌اند.

از میان این گونه‌های باقی‌مانده 6 گونه در استان ایلام وجود دارند که یکی از آن‌ها گربه‌ای به‌نام «کاراکال» است؛ گربه‌ای وحشی و تیزهوش با پرش‌های بلند و سریع که با همین جهش‌های سریع به‎راحتی پرندگان را در آسمان شکار کرده و از سرعت بالای خود برای به دام انداختن پستان‌داران کوچک استفاده می‌کند.

این گربه بسیار باهوش است به‎طوری‌که در گذشته ایرانیان آن را اهلی و برای شکار پرندگان و پستان‌داران استفاده می‌کردند، کارکال سال‌هاست که در کوهستان‌های ایلام به حیات خود ادامه ‌می‌دهد اما متأسفانه در سال‌های اخیر در معرض انقراض قرار گرفته‎است.

اکبر محمدزاده، رئیس اداره نظارت بر امور حیات‌وحش محیط زیست ایلام، گفت: کاراکال در مناطق کوهستانی ایلام مانند قلارنگ، مانشت و کبیرکوه مشاهده شده اما متأسفانه به دلیل تخریب زیستگاه و نبود طعمه، در خطر نابودی قرار گرفته‎است که اگر مورد توجه قرار نگیرد مانند یوزها در معرض انقراض خواهد بود.

امید است با توجه بیشتر به زیستگاه‌های این حیوانات و تلاش برای کاهش عوامل خطرساز و از بین برنده این گونه‌ها، کماکان شاهد ادامه حیات این حیوانات نادر در استان‌ ایلام باشیم.

 


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی