کد خبر : 6675

«مناره آجری» شاهکاری هزارساله در دل خرم‌آباد

«مناره آجری» شاهکاری هزارساله در دل خرم‌آباد

سپهرغرب، گروه خبر: «مناره آجری» با قدمتی هزارساله در مرکز شهر خرم‌آباد قرار داشته و جاذبه‌ای زیبا برای بازدید گردشگران به‌شمار می‌رود.

در جنوب خرم‌آباد و در حاشیه محله قاضی‌آباد داخل پارک زیبای شقایق بنایی استوانه‌ای‌شکل با ارتفاع 30‌ متر روی پایه سنگی به شکل مکعب مربع قرار گرفته که آن را با نام مناره آجری می‌شناسند.

بعد بالا رفتن از 99 پله به پشت‌بام این مناره می‌رسید و چشم‌انداز زیبایی از دورترین نقاط شهر را پیش روی خود خواهید دید.

در قدیم از این مناره برای راهنمایی و دیده‌بانی کاروان‌های عبوری از شهر و همین‌طور نگهبانی از خرم‌آباد استفاده می‌شده است.

با توجه به قدمت چندین‌هزارساله لرستان و قرارگیری آن در کنار یکی از راه‌های مواصلاتی، وجود مناره‌ها یکی از واجبات این شهر به‌حساب می‌آمده است.

واژه مناره به معنای جایگاهی برای آتش است، به همین منظور در هنگام شب آتشی بر فراز مناره‌ها برای هدایت کاروانیان روشن می‌کردند.

این مناره‌ها که برای علامت دادن به کمک دود و آتش مورد استفاده قرار می‌گرفتند، در دوران اسلامی به مکانی برای اقامه اذان تبدیل شدند.

مناره‌ها به اَشکال استوانه‌ای، چندضلعی و مخروطی در موقعیت‌های استراتژیک شهرها به‌عنوان برج‌های دیده‌بانی نیز ساخته می‌شدند تا ورود مهاجمان به محدوده شهرها را اطلاع دهند.

شاید بتوان گفت میل‌های راهنما یک وسیله ارتباط‌جمعی بسیار مهم در زمان خود بوده‌اند. به احتمال زیاد ارتفاع مناره در دوران گذشته کمی بیشتر بوده که به مرور بر اثر عواملی از ارتفاع آن کاسته شده است.

مناره‌ها در ابتدا به‌صورت منفرد ساخته می‌شدند؛ پس از دوره سلجوقی که جنبه تزئینی مناره‌ها مورد توجه قرار گرفت، ساخت مناره‌ها به اوج تکامل خود رسید و به‌صورت زوجی در کنار مساجد ساخته شدند.

با توجه به خصوصیات معماری مناره آجری خرم‌آباد، زمان ساخت آن را به دوره دیلمیان نسبت می‌دهند.

این اثر سال 1376 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

برای دیدن این مناره زیبا که خود یک اثر ارتباط‌جمعی بسیار با ارزش است، سری به محله قاضی‌آباد خرم‌آباد بزنید.


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی