کد خبر : 6631

ایلام؛ شهر تنگه‌های تاریخی و طبیعی

از «رازیانه» تا «کافرین»

ایلام؛ شهر تنگه‌های تاریخی و طبیعی

سپهرغرب، گروه خبر: استان ایلام باوجود تنگه‌های بسیار زیبا و تاریخی مثل کافرین، رازیانه، بهرام چوبین و غیره یکی از مهم‌ترین مقصدهای گردشگران و مسافران نوروزی است.

استان ایلام ازجمله مناطق گردشگری مهم غرب کشور با مناظر طبیعی و تاریخی، آماده استقبال از مهمانان نوروزی است. برخورداری از طبیعتی بکر و چهارفصل، روستای هدف گردشگری، بقاع و اماکن متبرکه، قلعه‌های تاریخی و شهرهای باستانی، آبشارها و چشم‌اندازهای زیبای طبیعی باعث شده که این استان هرساله مقصد گردشگری جمع زیادی از هم‌وطنان باشد.

استان ایلام در منطقه‌ای کوهستانی در حاشیه جنوب غربی رشته‌کوه‌های زاگرس قرار گرفته‎است و بیشتر مساحت آن را مناطق کوهستانی، تپه کوهستانی و یا تپه‌ماهور تشکیل می‌دهد که به شیب‌های تند در دشت‌های کم ارتفاع منتهی می‌شوند.

دره‌های شگفت، رودها و آبشارهای طرب‌انگیز، غارهای بی‌نظیر، کوه‌های سر به فلک کشیده، اقلیم‌های متنوع آب و هوایی، هم‌جواری دیدنی کوه و دشت، سادگی هزار رنگ طبیعت وحشی و چشم‌اندازهای بدیع استان، ایلام را به شاهکار خلقت ایران تبدیل کرده‎است.

     تنگه زرانگوش

روستای «زرانگوش» در مسیر بین شهرستان بدره به شهرستان دره‌شهر با جمعیتی بالغ‌بر یک هزار و 600 نفر در بین کوهپایه‌های کبیرکوه قرارگرفته، این روستا دارای جاذبه‌های بی‌نظیری بوده که تاکنون در استان ایلام و سطح کشور کمتر معرفی‌شده‌اند و به آن‌ها پرداخته نشده‎است.

جاذبه‌های تاریخی و طبیعی واقع در تنگه زرانگوش از طریق جاده‌ای خاکی در روستا قابل‌دسترسی است و گردشگران می‌توانند این آثار را مشاهده کنند.

در همان آغاز، جاده تنگه‌ای پررمزوراز شروع می‌شود که تا آخر آن پر از عجایب طبیعی بوده و برخی آثار تاریخی نیز در آن قرار گرفته‎است.

تنگه «زارنگوش» که حدود دو کیلومتر است با ارتفاع بسیار زیاد دارای بیش از 12 اثر تاریخی و طبیعی بوده که بسیاری از آثار تاریخی آن از بین رفته و زیر تخته‌سنگ‌های بزرگ دفن شده‌اند.

تنگه زرانگوش ازنظر طبیعی و تاریخی منطقه‌ای کم‌نظیر است و طبق گفته کارشناسان در این تنگه آثار تاریخی با قدمت پیش‌ازتاریخ وجود دارد که هم‌اکنون به دلیل عدم حفاظت صحیح از بین رفته‌اند و این تنگه مجموعه‌ای کامل از آثار تاریخی و طبیعی است که حتی باید در سطح جهان معرفی شوند.

کارشناسان معتقد هستند این تنگه باید در فهرست آثار ملی کشور قرار گیرد و بعدازآن آثار داخل تنگه نیز شناسایی و ثبت شوند که متأسفانه تاکنون مطالعات دقیقی روی این تنگه صورت نگرفته‎است.

     تنگه بهرام چوبین

در هشت کیلومتری مسیر دره‌شهر- پلدختر و در دل یکی از دره‌های باریک کبیرکوه تنگه باستانی شگفت‌انگیزی قرار دارد که مورخان آن را شکارگاه ییلاقی و بنا به روایاتی مخفیگاه یکی از سرداران بنام ایرانی «بهرام چوبین» می‌دانند.

تنگه یا دژ چوبینه یکی از پدیده‌های زیبای طبیعی شهرستان دره‌شهر و دربرگیرنده بناهایی است که در نوع خود بی‌بدیع و کم‌نظیرند. آثار قلعه‌های بزرگ داخل تنگه و وجود چهار آب‌انبار حجاری‌شده در دل سنگ‌های عظیم و نیز آثار پلکانی سنگی و دیوارکشی ارتفاعات ورودی تنگه که هنوز هم برج‌های دیدبانی مشرف بر آن نسبتاً دست‌نخورده باقی مانده‌است.

     تنگه کافرین

تنگه «کافرین» در شمال شهر بدره در جاده‌ایلام به دره‌شهر قرار دارد. رودخانه‌ای در این تنگه جریان دارد که پس از عبور از آن در شمال تنگه به رودخانه سیمره می‌ریزد. آثاری از معماری صخره‌ای دوران پیش‌ازتاریخ در این تنگه به چشم می‌خورد که نشان از قدمت و اهمیت تنگه دارد.

جنگل‌های وسیع بلوط و گونه‌های جانوری مانند سنجاب ایرانی از دیگر جاذبه‌های این تنگه است. طول تنگه در حدود دو کیلومتر و ارتفاع آن از سطح دریا 700 متر است. در یک کیلومتری ورودی تنگه برکه «آب زمزم» قرار گرفته و زیارتگاه «جابر» نیز از دیگر نقاط گردشگری در منطقه به‌حساب می‌آید.

     تنگه رازیانه

تنگه رازیانه اثر طبیعی شهرستان بدره در دامنه ارتفاعات کبیرکوه است که دقیقاً در کنار جاده‌ایلام- دره‌شهر امتدادیافته و محلی برای تفرج گردشگران است. این اثر طی سال‌های گذشته در فهرست آثار طبیعی ملی کشور نیز ثبت شده‎است.

«تنگه رازیانه» چه به لحاظ طبیعی و گردشگری و چه به لحاظ علم زمین‌شناسی در کشور بی‌نظیر بوده و این شکاف 10 الی 30 متر عمق دارد که طول آن نیز با مارپیچ‌هایش یک هزار و 200 متر و در نوع خود زیباست.

     تنگه سازبن

تنگه سازبن در شمال روستای ورگچ از توابع شهرستان سیروان واقع‌شده و به‌عنوان نگین گردشگری این شهرستان مطرح است؛ این تنگه در فصل بهار به یکی از زیباترین مناطق استان تبدیل می‌شود و در این فصل پذیرای مسافران زیادی از گوشه و کنار استان است.

این تنگه را بدان جهت سازبن می‌گویند که از بالادست تا انتهای آن در جهت مسیر جریان آب رود به شکل ساز است؛ یعنی هرچه از انتهای تنگه در مسیر جریان حرکت کنیم پهن‌تر می‌شود.

تنگه سازبن این زیبای گمشده در منطقه سیروان به‌جرأت یکی از نقاط بسیار زیبا و بکر استان ایلام است که با طبیعت بدیع و دل‎انگیزش چشم هر گردشگری را مجذوب زیبایی‌اش می‌کند.

تنگه توریستی سازبن اگر امکاناتی مثل جاده دسترسی مناسب و محل اسکان گردشگران داشته باشد می‌تواند یک منبع توریستی مهم در استان ایلام باشد، البته هم‌اکنون به یکی از نقاط پربازدید در ایام سال تبدیل شده‎است.

وجود دیوارها و باورهایی از عهد باستان بر دیوارهای تنگه و عرض رودخانه در دل کوه جذابیت ویژه‌ای را ایجاد کرده که نگاه هر بیننده را به خود جذب می‎کند. به‌جز راه‌های سخت‎گذر تنها راه ورود به تنگه استفاده از قایق بوده که بر زیبایی‌های این مکان بکر و دیدنی افزوده است.

     تنگه‌های بهرام چوبین و کافرین جزء پربازدیدترین آثار نوروز در ایلام

مدیرکل میراث فرهنگی استان ایلام اظهار کرد: هرساله در ایام نوروز تنگه‌های تاریخی و طبیعی مثل بهرام چوبین دره‌شهر، تنگه کافرین شهرستان بدره و دیگر تنگه‎ها جزء پربازدیدترین آثار تاریخی و طبیعی استان هستند.

عبدالمالک شنبه‌زاده گفت: زیرساخت‌های گردشگری خوبی در این تنگه‌های تاریخی و طبیعی استان برای گردشگران و مسافران فراهم شده‎است.

وی وجود آثار تاریخی و طبیعی در ایلام باعث جذب گردشگران به استان شده، تصریح کرد: ایلام دارای یک هزار و 500 اثر تاریخی و بیش از 200 جاذبه گردشگری طبیعی است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان ایلام عنوان کرد: طبیعت‌گردی، شاخص گردشگری استان است و همین عامل باعث شده ایلام یکی از استان‌های ارزان برای گردشگران و مسافران باشد.

شنبه‌زاده شمار مسافران و گردشگران نوروزی به استان در سال گذشته را 487 هزار و 831 اعلام کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال این میزان 10 تا 20 درصد افزایش یابد.


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی