کد خبر : 6594

پروژه‌های کتابخانه‌ای بروجرد در برزخ بی‌پولی

اعتبار هست؛ اما نه برای ما

اعتبار هست؛ اما نه برای ما

سپهرغرب، گروه خبر: با وجود پیشرفت 87 و 78 درصدی دو پروژه کتابخانه‌ای «شهید باهنر» و «استاد آیتی» بروجرد، امسال تنها 140 میلیون تومان به آن‌ها اختصاص داده شده، بنابراین به نظر می‌رسد سال‌های متمادی باید همچنان در انتظار بهره‌برداری از این کتابخانه‌ها ماند.

سال‌ها است که موضوع تکمیل و افتتاح دو پروژه کتابخانه‌ای «شهید باهنر» و «استاد آیتی» به صحبت‌های تکراری مسئولان تبدیل شده و هربار وعده جدیدی برای زمان افتتاح آن‌ها داده می‌شود.

دهه فجر امسال، هفته دولت سال آینده، پایان سال پیش رو و یا ابراز امیدواری برای بازه‌های زمانی این‌چنینی، سال‌ها بوده که به وعده تکراری مسئولان درخصوص زمان افتتاح این پروژه‌ها تبدیل شده است.

در حالی که با وجود وعده‌های تکراری و گاه بدون پشتوانه مدیران، این پروژه‌ها با عمر 10 و 8 ساله دیری است که خواب اعتبار می‌بینند.

با وجود پیشرفت 87 و 78 درصدی دو پروژه کتابخانه‌ای «شهید باهنر» و «استاد آیتی» بروجرد، امسال تنها 140 میلیون تومان به آن‌ها اختصاص داده شده، بنابراین به نظر می‌رسد سال‌های متمادی باید همچنان در انتظار بهره‌برداری از این کتابخانه‌ها ماند.

     کتابخانه باهنر قدیمی‌ترین و غنی‌ترین کتابخانه لرستان است

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی بروجرد یکشنبه‌شب در جلسه امور کتابخانه‌ها و نهضت مطالعه مفید این شهرستان گفت: کتابخانه باهنر قدیمی‌ترین و غنی‌ترین کتابخانه لرستان است.

داود پهلوان اظهار کرد: پس از آنکه با وقوع زمین‌لرزه سال 85 آسیب‌های جدی به ساختمان کتابخانه وارد شد، ابتدا قرار بود اداره کل ارشاد لرستان طرح مقاوم‌سازی آن را اجرا کند؛ اما بعد قرار شد ساختمان کتابخانه تخریب شود و کلنگ بازسازی آن در دهه فجر سال 89 بر زمین زده شد.

مدیر امور کتابخانه‌های عمومی بروجرد بیان کرد: ابتدا قرار بود پروژه تا سال 91 اجرایی شده و به بهره‌برداری برسد، اما با گذشت بیش از هفت سال این پروژه هنوز نیمه‌تمام است.

پهلوان ادامه داد: برای جلوگیری از تعطیلی، کتابخانه چند سالی در یک فضای استیجاری به فعالیت خود ادامه داد تا اینکه سال 91 با هماهنگی آموزش‌وپرورش در یکی از مدارس تخریبی مستقر شد.

وی افزود: اوایل امسال مدیریت وقت آموزش‌وپرورش حکم تخلیه این مدرسه را گرفت، اما با ورود فرماندار موضوع به تعویق افتاد تا اینکه ظاهراً هفته گذشته طی جلسه‌ای که در استان برگزار شده، موضوع تخلیه کتابخانه بازهم مطرح گشته است.

     تکمیل کتابخانه‌ها نیازمند یک میلیارد و 600 میلیون اعتبار

در ادامه معاون عمرانی فرماندار بروجرد با اشاره به وجود سه پروژه کتابخانه‌ای در حال احداث شهرستان، گفت: کتابخانه شهید باهنر با پیشرفت فیزیکی 78 درصدی به‌دلیل عدم نگهداری، وضعیت نابسامانی دارد.

مسعود فلاح اظهار کرد: بر اساس پیش‌بینی‌ها برای تکمیل این پروژه کتابخانه‌ای و پرداخت مطالبات پیمانکاران به اعتبار یک میلیارد و 600 میلیون تومان نیاز است.

وی عنوان کرد: پروژه کتابخانه استاد آیتی نیز که از سال 87 آغاز شده، 83 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

معاون عمرانی فرماندار بروجرد خاطرنشان کرد: پروژه کتابخانه دکتر آیتی بسیار کامل‌تر از شهید باهنر بوده و پیشرفته آن نیز بیشتر است.

فلاح تأکید کرد: در حالی از اعتبارات سال 97 درمجموع 467 میلیون تومان برای این دو پروژه کتابخانه‌ای درنظر گرفته شده که تنها 140 میلیون تومان از این اعتبار تحقق یافته است.

وی اظهار کرد: با اعتبارات اندکی که تحقق آن‌ها نیز قابل توجه نیست، نمی‌توان به تکمیل و بهره‌برداری زودهنگام این دو پروژه خوش‌بین بود.

معاون عمرانی فرماندار بروجرد با اشاره به اینکه واگذاری ساخت پروژه‌های کتابخانه‌ای به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رویه چندان خوبی نیست، افزود: پیش‌تر این‌گونه پروژه‌ها به راه و شهرسازی واگذار می‌شد که علاوه بر سرعت بیشتر در اجرای کار، کیفیت اجرای طرح‌ها نیز به‌مراتب بهتر بود.

فلاح ادامه داد: امید است در آینده روال کار به حالت پیشین بازگشته و اجرای پروژه‌های کتابخانه‌ای به راه و شهرسازی واگذار شود.

     انتقاد از طولانی شدن زمان احداث کتابخانه‌ها/ تابوشکنی می‌کنیم

فرماندار بروجرد با انتقاد از طولانی شدن زمان احداث کتابخانه‌های شهید باهنر و دکتر آیتی این شهرستان، گفت: اینکه اعتبارات اندکی به این پروژه‌ها بدهند و تخصیص هم نیابد، مسلماً موجب طولانی شدن زمان ساخت آ‌ن‌ها می‌شود.

عبدالرحیم رحیمی اظهار کرد: نمی‌شود هرساله اعتبار خُردی برای پروژه‌های شهرستانی درنظر گرفته شده و دست ‌آخر آن‌هم تخصیص نیابد.

وی که به‌شدت معتقد تحقق سهم اعتباراتی شهرستان بروجرد از اعتبارات استانی است، عنوان کرد: با تخصیص 140 میلیون تومان اعتبار برای دو پروژه، معلوم است که زمان افتتاح آن‌ها هربار به تعویق می‌افتد.

فرماندار بروجرد تأکید کرد: از سویی همان اعتبار اندک نیز به برخی ادارات تخصیص داده نمی‌شود و آن‌ها عملاً سهمی از بودجه ندارند.

رحیمی ادامه داد: هیچ مدیرکلی نباید اعتبار ادارات شهرستان بروجرد را ولو اندک و ناچیز در شهرستان دیگری هزینه کند.

وی با تأکید بر اینکه مدیران کل در چارچوب اداری باید پاسخگوی مدیران شهرستانی خود باشند، تصریح کرد: از این پس تابوشکنی کرده و اجازه نمی‌دهیم برای اعتبارات ما تصمیم‌گیری کنند.

فرماندار بروجرد اظهار کرد: نباید این‌گونه باشد که مدیر شهرستانی از چندوچون کارها، نحوه اجرای پروژه‌ها و تخصیص اعتبارات بی‌خبر بماند.

رحیمی عنوان کرد: مدیران کل از این پس باید بدانند که ما مواظبیم و تحت هیچ شرایطی اجازه نمی‌دهیم سهم اعتباری ما در جای دیگری مصرف شود.

وی با تأکید بر ضرورت تکمیل و بهره‌برداری از دو پروژه کتابخانه‌ای در حال ساخت بروجرد، گفت: با توجه به اینکه پروژه استاد آیتی پیشرفت فیزیکی بیشتری دارد، تکمیل آن باید در اولویت قرار گیرد.

فرماندار بروجرد تقسیم بودجه‌های بسیار ناچیز را بین پروژه‌ها شیوه نادرستی خواند و تأکید کرد: معتقدم پروژه‌ها باید اولویت‌بندی شده و بر اساس آن اجرایی شوند.

رحیمی همچنین از مدیران دستگاه‌های اجرایی خواست که برای سال 98 پروژه‌های حوزه کاری خود را اولویت‌بندی کنند تا مشخص شود که بودجه سال آینده باید بین چه پروژه‌هایی تقسیم شود.


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی