کد خبر : 6454

زادآوری مراتع در نطفه خاموش می‌شود؛

تکرار معضل کوچ زودهنگام

مدیریت کوچ نیازمند همکاری مسئولان 3 استان

تکرار معضل کوچ زودهنگام

سپهرغرب، گروه خبر: کوچ زودهنگام عشایر و عبور آن‌ها از شهرستان بروجرد و تخریب مراتع قصه هرساله‌ای است که انتظار می‌رود امسال با هم‌اندیشی مدیران ارشد استان‌های همدان، خوزستان و لرستان، این مشکل حل شود.

در سال‌های متمادی کوچ زودهنگام عشایر خوزستان به سمت لرستان و ورود آن‌ها به بروجرد همراه با تخریب مراتع، از بین بردن زایش مرتعی، رهاسازی سگ‌های ولگرد، از بین بردن محیط‌زیست، شکار، صید غیر مجاز و غیره بوده است.

این موضوع نگرانی متولیان زیست‌محیطی و منابع طبیعی را نسبت به وضعیت اراضی ملی و مراتع شهرستان برانگیخته است.

     حرکت پیش از موعد عشایر خوزستان به سمت بروجرد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد در این رابطه اظهار کرد: شهرستان بروجرد بین قشلاق و ییلاق از همدان به خوزستان و برعکس در مسیر مواصلاتی دو استان قرار گرفته است.

امیر ثقلینی تصریح کرد: در حال حاضر عشایر استان خوزستان قصد دارند به سمت همدان کوچ کنند که تاریخ کوچ آن‌ها پیش از موعد بوده و به‌طور قطع چون از سمت بروجرد عبور می‌کنند، موجب تخریب مراتع شهرستان می‌شوند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد با بیان اینکه عمده مشکلات فعلی تفکیک و انجام وظایف سیستم دولت است، ادامه داد: متأسفانه در 20 سال اخیر بروجرد مظلوم واقع شده، چراکه این شهر به‌عنوان محلی برای عبور عشایر دیگر استان‌ها قرار گرفته، بدون آنکه خود عشایر کوچ‌رو داشته باشد.

     تقویم کوچ از سوی عشایر رعایت نمی‌شود

ثقلینی گفت: زمان ورود دام همه‌ساله برای اواسط اردیبهشت‌ماه مشخص می‌شود که این قانون در شورای عالی جنگل برای استان خوزستان مصوب شده است.

وی تأکید کرد: اما تقویم کوچ از سوی عشایر استان خوزستان رعایت نمی‌شود و با وجود اینکه هیچ ایل‌راهی در بروجرد وجود ندارد، اما از طریق کوه‌ها عبور می‌کنند و به سمت استان همدان سرازیر می‌شوند.

     اتراق طولانی‌مدت عشایر در مراتع بروجرد و تخریب منابع طبیعی

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد با بیان اینکه مسئله اصلی جلوگیری از ورود عشایر خوزستان از سمت پلدختر به لرستان است، اظهار کرد: نوع مرتع در پلدختر نسبت به بروجرد متفاوت است و عشایر خوزستان شب عید در عرصه‌های مرتعی بروجرد اتراق می‌کنند.

ثقلینی افزود: متأسفانه طی سال‌های گذشته مسائلی چون درگیری‌های قومی قبیله‌ای و غیره به‌واسطه کوچ عشایر در بروجرد مشاهده شده که عاقبت خوبی نداشته است.

وی با تأکید بر بسته شدن ورودی استان لرستان به روی عشایر خوزستان، ادامه داد: تخریب مرتع بروجرد با ورود دام در شب نوروز مسئله‌ای است که پیش از موعد کوچ انجام می‌گیرد و به نفع شهر نیست و باید عوامل آن شناسایی شوند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد یادآور شد: اگر عشایر و دام آن‌ها به سمت ورودی استان لرستان بیایند، دیگر نمی‌توانیم جلوی آن‌ها را بگیریم که می‌طلبد همه دستگاه‌های متولی تصمیمات لازم در این خصوص را اتخاذ کنند.

     شرایط اقلیمی در قشلاق و ییلاق و تعیین زمان کوچ عشایر دخیل است

مدیرکل امور عشایر لرستان نیز در سخنانی گفت: با توجه به اینکه استان لرستان در منطقه زاگرس قرار گرفته، محل تردد عشایر کوچ‌رو است.

سعید کریمی با بیان اینکه در کنار جوامع شهری جامعه عشایری هم در لرستان وجود دارد که مجبورند برای معیشت ییلاق و قشلاق کنند، تصریح کرد: شرایط اقلیمی در قشلاق و ییلاق و تعیین زمان کوچ عشایر دخیل است.

مدیرکل امور عشایر لرستان ادامه داد: گرمای بیش‌ازحد موجود در استان خوزستان موجب می‌شود عشایر از این منطقه حرکت کرده و به سمت مناطق معتدل‌تر کوچ کنند.

کریمی با تأکید بر اینکه ایل‌راه‌ها باید حفظ و نگهداری شوند، تأکید کرد: عشایر باید حفظ شوند، چراکه 25 درصد پروتئین لرستان را تأمین و 100 نوع محصولات ارگانیک تولید می‌کنند؛ بنابراین لازم است از این تولیدکننده‌ها حمایت شود.

به گفته وی در حال حاضر فصل کوچ نیست و باید شرایط کوچ برای عشایر مساعد شود تا مشکل خاصی پیش نیاید.

     بسته شدن ورودی همدان و ماندگاری عشایر در بروجرد

فرماندار بروجرد نیز در سخنانی گفت: متأسفانه بروجرد نه دام دارد و نه عشایر، اما مراتع شهرستان به‌خاطر ییلاق و قشلاق کردن عشایر دیگر استان‌ها که زودهنگام انجام می‌شود، تخریب شده است.

عبدالرحیم رحیمی تصریح کرد: عشایر از استان خوزستان وارد لرستان و بروجرد شده و از بروجرد به سمت اشترینان رفته و بعد به استان همدان وارد می‌شوند که البته مشاهده شده با بستن ورودی‌های استان همدان، این عشایر در استان لرستان باقی می‌مانند.

فرماندار بروجرد ادامه داد: در استان خوزستان باید به‌گونه‌ای هماهنگ شود که جلوی کوچ بی‌رویه عشایر گرفته شود.

     مدیران ارشد استان‌های خوزستان، همدان و لرستان برای مدیریت زمان کوچ عشایر تصمیم‌ مشترک بگیرند

رحیمی با بیان اینکه اجازه ورود عشایر خوزستان را تا قبل از تقویم کوچ نمی‌دهیم، تأکید کرد: عشایر 20 روز در بروجرد اتراق می‌کنند و خروجی هم ندارند که این موجب تخریب محیط‌زیست و مزارع شهرستان می‌شود.

وی افزود: ورود عشایر استان خوزستان باید با توافق کامل و همه‌جانبه بروجرد انجام شود و برای این موضوع پیشنهاد می‌کنیم طی هفته آینده مدیران ارشد استان‌های خوزستان، همدان و لرستان جهت تصمیم‌گیری جدی در این زمینه گرد هم آمده و مشکل کوچ زودهنگام عشایر و ورود و خروج آن‌ها به شهرستان بروجرد هرچه سریع‌تر حل شود.


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی