کد خبر : 6365

مشکلات زیرساختی در گرند کانیون ایران

«شیرز» را دریابید

مشکلات زیرساختی در گرند کانیون ایران

سپهرغرب، گروه خبر: دره زیبای «شیرز» با وجود ظرفیت بسیار بالایی که در حوزه گردشگری دارا بوده، از زیرساخت‌های لازم محروم و به‌نظر می‌رسد تاکنون اقدامی اساسی در این زمینه صورت نگرفته است.

دره زیبای «شیرز» که در حدود 55 کیلومتری شهر کوهدشت قرار دارد، به‌عنوان یکی از مناطق طبیعی بکر و زیبا هرساله پذیرای گردشگران بسیاری در مناطق مختلف ایران است.

«دره شیرز» که از سوی گردشگران به‌عنوان گرند کانیون ایران نیز شناخته می‌شود، با وجود ظرفیت‌های بی‌نظیری که در حوزه گردشگری دارد، از بسیاری زیرساخت‌های اولیه و لازم محروم بوده و این مشکلات با وجود آنکه در چند سال گذشته همواره مطرح شده، هنوز پابرجاست.

در همین راستا سرپرست فرمانداری کوهدشت بیان کرد: دره شیرز به‌عنوان یکی از جاذبه‌های کم‌نظیر کشوری شناخته‌ شده و به‌صورت مستمر شاهد بازدید گردشگران زیادی از این جاذبه هستیم.

محمدرضا آزادبخت ادامه داد: اما این ظرفیت گردشگری زیرساخت‌های لازم را ندارد و همین عامل به‌عنوان یک چالش اساسی محسوب می‌شود.

وی عنوان کرد: انتظار می‌رود وضعیت این مجموعه تعیین تکلیف شود تا شاهد استفاده مناسب از آن باشیم.

آزادبخت اظهار کرد: بایستی چهار کیلومتر روکش این محور هرچه سریع‌تر آسفالت شده و از سوی دیگر پل تخریب‌شده مسیر نیز تعیین تکلیف شود.

     تلاش برای واگذاری شیرز به میراث‌فرهنگی

در همین زمینه مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان نیز اظهار کرد: به‌منظور بررسی و رفع مشکلات دره شیرز جلسه‌ای با ریاست معاون امور اقتصادی و منابع انسانی استاندار لرستان و با حضور دستگاه‌های مختلف برگزار و تصمیماتی در مورد مشکلات این منطقه اخذ شد.

سیدامین قاسمی گفت: مهم‌ترین مشکلی که هم‌اکنون در دره شیرز وجود دارد، مربوط به قرار داشتن مجتمع پرورش ماهی در ورودی این دره است.

وی با بیان اینکه مجتمع حدود 15 سال است که در منطقه شیرز قرار دارد، افزود: مجتمع پرورش ماهی موجود سنخیتی با گردشگرپذیری منطقه ندارد و از طرفی هیچ خدماتی از سوی آن به گردشگران ارائه نمی‌شود.

این مقام مسئول یادآور شد: به‌منظور رفع مشکل موجود مقرر شده که اداره کل منابع طبیعی و فرماندار کوهدشت به‌طور جدی ورود پیدا کرده و به راهکاری مناسب برای رفع این مشکل برسند.

وی در ارتباط با متولی دره شیرز نیز عنوان کرد: این منطقه جزء اراضی ملی است، اما از آنجایی که دارای جاذبه گردشگری بوده و به یک منطقه توریستی تبدیل شده، به دنبال آن هستیم که به میراث‌فرهنگی واگذار شود.

قاسمی در ارتباط با دیگر مشکلات دره شیرز نیز بیان کرد: مشکلاتی در حوزه راه ارتباطی به دره شیرز وجود دارد که راهداری قرار است نسبت به رفع آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: از دیگر مشکلات موجود در این منطقه گردشگرپذیر، نداشتن سرویس بهداشتی است که تلاش می‌کنیم تا قبل از فرارسیدن نوروز بخشی از مشکلات موجود در این زمینه را برطرف کنیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان گفت: به‌منظور پایداری و افزایش نظم و امنیت و آرامش گردشگران نیز در ایام نوروز از ظرفیت نیروی انتظامی در منطقه استفاده خواهد شد.

در هر حال دره شیرز با توجه به ظرفیت بسیار بالایی که در جذب گردشگر دارد، درصورت برنامه‌ریزی مناسب می‌تواند به یک قطب گردشگری تبدیل شده و تأثیر بسزایی در رونق اقتصاد اهالی محلی داشته باشد؛ بنابراین انتظار می‌رود زیرساخت‌های لازم در این منطقه بکر و زیبا فراهم شود، چراکه ورود بی‌ضابطه و عدم نظارت و کنترل گردشگران در منطقه و نبود زیرساخت‌ها منجر به آسیب دیدن منطقه خواهد شد.


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی